Menu

Nauč se pečovat o nehty

16.4.2019 - Nezařazené
Nauč se  pečovat o nehty

Nekvalitní a nemocné nehty

Přepracovanost, stres či nedostatek vitamínů se podepisuje na kvalitě našich nehtů. Nehty se třepí, odlupují, lámou… Nekvalitní či poškozené nehty může zapříčinit špatný životní styl, nedostatek vitamínů, úraz, genetická informace nebo činnosti jako např. úklid, při kterém ruce spolu s nehty často namáčíme a přichází do styku s čisticími prostředky.

Suché nehty

Pokud jsou naše nehty bez lesku, mají povrchové rýhy či suchou kůžičku kolem nehtového lůžka, jedná o suché nehty s dehydratovanou pokožkou. Sušší vzhled nehtů může způsobit nedostatek mastných kyselin, chladné počasí, krátkodobá či dlouhodobá onemocnění. Takovým nehtům prospěje pořádné množství mastných kyselin (olivový olej, ryby) a zvýšené množství krému na ruce a to nejlépe na olejové bázi. Je důležité na ruce a nehty často nanášet výživný krém a stejně tak olejíček na výživu kůžičky, který má blahodárný účinek na zatvrdlou kůžičku kolem nehtových lůžek. Další variantou, která nehtům určitě prospěje je například termo zábal nebo maska na ruce.
Hlavně nepodcenit prevenci! Při činnostech, při kterých Vaše ruce a nehty přicházejí do styku s chemikáliemi je užitečné je chránit např. gumovými rukavicemi.

Lámavé nehty

Matný povrch nebo suchý vzhled nehtů může být způsoben pravidelným používáním agresivních chemických látek jako jsou například zmíněné čisticí prostředky nebo časté používání odlakovače atd. Lámavé nehty bývají velmi pevné a právě nedostatek pružnosti způsobuje lámání a třepení nehtu.
Pokud chcete, aby Vaše nehty získaly chybějící pružnost, dodejte jim potřebné vitamíny, zvláště C (ovoce a zelenina), D (máslo, vejce, ryby) a E (sója, ořechy, kukuřice, mrkev). Je nutné přestat používat zpevňovač nehtů a celkově jim dopřát hydratační péči a prevenci stejně jako v případě suchých nehtů.

Dehydrované nehty

Na rozdíl od suchých nehtů, kterým chybí tuk, dehydrované nehty postrádají dostatek vody. Takové nehty postrádají lesk, odlamujíce se z nich šupinky a v důsledku jsou celkově slabší než nehty suché. V takovém případě je potřeba nehtům dodat vitamíny skupiny B a to především B2 (játra, ledvinky, hovězí a vepřové maso), B7 (vejce, mléko, ovesné vločky, houby) a B12 (mléko, vejce, mušle). Nehtové buňky získají sílu se zdravě tvořit a celkově nehty dosáhnou zdravějšího vzhledu. Zásadní pro údržbu zdravých nehtů je vápník, který nalezneme v mléčných výrobcích.
Co se týká vnější péče, dehydrovaným nehtům je třeba dopřát v porovnání s předchozími případy poškozených nehtů zvýšenou péči (peeling, maska, termo zábaly, olejíček, hydratační krém…).

Mykózy nehtů

Mykózu nehtů není jednoduché ihned rozpoznat. Šíří se nenápadně od okraje nehtu směrem dolů k nehtovému lůžku. Nemocný nehet postupně začíná měnit barvu – žloutne a později může až zčernat. Dalším příznakem je změna tvaru. Nehet tloustne a jeho okraj se odlamuje a třepí.
Plíseň se může postupně rozšiřovat na všechny prsty na rukou i na nohou a ostatní části těla nevyjímaje. Neléčená plíseň může mít neblahé následky. Nehet se může zdeformovat či úplně rozpadnout. V případě pozdní léčby bývá takto postižený nehet chirurgicky odstraněn. Je tedy důležité začít léčit plíseň včas.

Poškozené nehty

Všechny poškozené nehty mají podobné znaky – málo pružné, tenké, třepivé, bez lesku. Původ poškozených či nemocných nehtů je různý. Mohou to být onemocnění či léčba, přehnané úpravy, špatné prodloužení nehtů, špatný životní styl např. časté vystavování nehtů slunci, pití alkoholu, kouření atd.
O poškozené nehty je nutné pečovat zevnitř i zvenku. Je potřeba jíst dostatek vitamínů a kromě již zmíněných nesmí v našem jídelníčku chybět vitamín A (mléčné výrobky, brokolice, vaječný žloutek, játra) a vápník (mléčné výrobky, listová zelenina), který účinně chrání nehty před poškozením a zároveň podporuje jejich růst a přirozeně je zpevňuje.