Než začne investor sklízet výsledky své práce, je nezbytné vytvořit základy budoucích pasivních příjmů. Pojďme odhlédnout od jistých pronájmů nemovitostí, koupě realit či jiných ekonomicky náročných projektů. My se zde chceme zabývat tvorbou pasivního přijmu pro velmi malé investory. Kterou z investic vybrat aby byla výnosná a bezriziková ? To je zajisté zlatý grál investora.
Cest je nespočet. V poslední době jako by se roztrhl pytel se sdílenou ekonomikou. Auta, nářadí, sportovní potřeby. Nepotřebuješ svou výbavu ? Nabídni ji za úplatu! Jak se zapojit a získat fakticky téměř bezstarostný příjem ? Nedávno vstoupila na trh mladá a velmi dravá firma re.volt, aby nabídla prostředky sdílené ekologické dopravy.
Elektrokoloběžky, motorky, skůtry, auta. Vše ve výrazných firemních barvách. Od konkurence se zásadně odlišuje modelem fiancování. Nabídla investorům možnost podílet se na výnosech, při investici od 12 500Kč. Zajímavý výnos je vyplácený čtvrtletně. A jaký výnos a pasivní příjem můžeš očekávat ? Nech si spočítat ZDE. A pokud při objednávce uvedeš kód 105022020 získáš bonus ve výši 1000Kč ! Při ideálním průběhu nelze vyloučit velmi rychlé získání zajímavého pasivního přijmu, splacení celé investice a po ukončení závazku můžeš získat svou koloběžku zpátky – re.volt rovněž nabízí odkup elektrokoloběžky za zůstatkovou cenu. A pokud chceš rozložit investici u re.volt je zde možnost vytvořit pasívní příjem investicí do elektro skůtru.
Jak to funguje
Na začátku uzavřete se společností re.volt smlouvu o investici. Nezapomeňte uvést kód 105022020 získáš bonus ve výši 1000Kč ! Na jejím základě zaplatíte firmě částku za počet koloběžek, které si chcete pořídit. Firma pak za vaše peníze koupí elektrokoloběžku, kterou zařadí do své flotily a bude se o ni starat. Od okamžiku zařazení do flotily může koloběžka začít vozit klienty pražskými ulicemi. Vše funguje přes mobilní aplikaci.
Zařazení koloběžky do flotily zabere podle firmy maximálně 4 měsíce, obvykle je stroj k dispozici už za dva. Pokud stroj do čtyř měsíců nedorazí, smlouva se ruší a re.volt vám vrátí peníze (pokud se s firmou nedohodnete jinak).
Čím víc se bude vaše koloběžka používat, tím víc peněz vyděláte. Re.volt vám z celkového výdělku koloběžky pošle 65 %. Vyúčtování probíhá čtvrtletně. Firma na základě statistik uvádí, že jedna koloběžka se v průměru půjčí čtyřikrát denně (v provozu jsou celoročně). V takovém případě podle firmy průměrný měsíční výnos vychází na 1137 Kč, což znamená zhodnocení investice p.a. 59,2 %. Výnosy nejsou zdaněné a spadají do sazby 15% daně.
Smlouva o investici se uzavírá na dobu neurčitou, po 12 měsících se však můžete rozhodnout, jestli chcete v investici pokračovat, nebo ne. Pokud se rozhodnete nepokračovat, firma vám koloběžku fyzicky předá a vy ji budete moci využívat pro vlastní potřebu.
O investicích do půjček bylo napsáno mnoho. Ale kde ? Jak ? Kolik? Bondster.cz je investiční portál pro investice od 100Kč a je příjemný benefit, že je v češtině. Pokud si otevřete účet proklikem z našich stránek, získáte 1% bonus. ZDE . Pokud máte doma v šuplíku pár €, rozhodně se vyplatí je investovat. Nejen proto, že investice v € jsou BEZ POPLATKŮ. Zhodnocení je vyšší než investice v korunách. Reálně je možné získat zhodnocení až 12 % p.a., a to je na českém trhu nadprůměrné. Při diverzifikaci po malých částkách do více projektů, lze úspěšně rozložit rizika. Při všech investicích mějte na paměti, že se nelze vyhnout rizikům a v neposlední řadě výnosy z aktivit podléhají zdanění dle platné legislativy. Výhodou může být i možnost investování jako právní subjekt, právnická či fyzická osoba podnikatel. Zde výnosy zahrnete do svých zdanitelných příjmů a případně je můžete daňově optimalizovat proti nákladům
Nedílnou součástí portfolia jsou dluhopisy. Z obecného hlediska rizikovosti jsou korporátní dluhopisy považovány za rizikové. Ale to je fakticky každá investice. Eliminovat riziko ztráty lze diverzifikací. Nevsázet vše na jednu kartu. Dluhopisové portfolio tak může být obsáhlé a případnou ztrátu pokryje výnos ostatních investic. Ale to je fakticky každá investice. Eliminovat riziko ztráty lze diverzifikací. Nevsázet vše na jednu kartu. Dluhopisové portfolio tak může být obsáhlé a případnou ztrátu pokryje výnos ostatních dluhopisů. Je důležité nenechat se zlákat vidinou vysokého úroku u jediného emitenta, ale nakoupit průběžně u více emitentů a rozložit investici, riziko.
Nabídka portálů, inzerujících dluhopisy není malá a pokud investor věnuje svůj čas, nalezne i mnohé další. Doporučujeme před investicí investovat trochu času do vyhledání nezávislých referencí investorů na nezávislých investičních portálech a zjistit maximum informací nejen o emitentovi dluhopisu, ale i o portále. Výhodou portálu je možnost po registraci evidovat své invedtice a mít tak přehled o splatnostech, výnosech a výši investice. Oceňuji přehledné zpracování a možnost řazení dluhopisů například dle výše zhodnocení.
Dalším z dluhopisových portálů je dluhopisy.cz I po nějakém čase není stále vyladěný system uživatelského přístupu. Lze získat kontakt na emitenta, přehled o investicích a je možnost dluhopisy nakupovat. I tento portál je veden přehledně v českém jazyce a kontakt a komunikace se zástupcem emitenta je dlouhodobě na dobré úrovni.
O něco vyšší level v budování pasívního příjmu a investic naleznete na stránkách společnosti GETBERG. Tyto investice jsou již pro náročnější investory kde vstupní investice začíná na 500 000Kč. Pěkně zpracovaný fb profil s detailními informacemi pro případné investory ale i kupce developerských projektů.
Další z portálů pro investice do půjčej je portál Zonky, Za firmou stojí finanční skupina Home Credit. Firma měla se Zonky velké plány a pod názvem Benxy s ní chtěla prorazit i jinde v Evropě. Nyní však Home Credit od plánů ustoupil a chce se soustředit na domácí trh.
Zonky cílí na podobné klienty jako banky a žadatele o úvěr prověřuje podobným způsobem. Ti, co neuspěli u bank, pravděpodobně neuspějí ani tady. Investice je tedy relativně bezpečná.
Kolik je potřeba investovat
Do jedné půjčky můžete investovat 200 až 20 000 Kč. Maximální částka, kterou můžete do jedné půjčky investovat, když začínáte a nemáte u společnosti investiční historii, je 5000 Kč. Částka se navyšuje počtem aktivních investic (viz obrázek níže). Výnos se pohybuje v rozmezí 2,99 % až 19,99 %, průměrně se podle firmy pohybuje kolem 6 %.
Jak to funguje
Prvním krokem je registrace, po ní vám společnost Zonky otevře takzvanou investorskou peněženku, kde vidíte veškeré finanční transakce a zůstatky na vašem účtu. Pro investování je potřeba peněženku nabít, tedy převést do ní peníze. Částka je na vás.
Půjčku, do které chcete investovat, si vybíráte na takzvaném Tržišti. Tady můžete filtrovat podle parametrů, které vám budou vyhovovat, jako roční úroková sazba, doba splácení, nebo podle toho, zda si žadatel sjednal pojištění proti neschopnosti splácet, což Zonky za určitých podmínek umožňuje.
Každá půjčka je na Tržišti maximálně 2 dny. Půjčku nejprve financuje Zonky, až poté ji vystaví na Tržiště pro investory. Splátky navýšené o výnos vám chodí měsíčně. V přehledu investic ve svém účtu vidíte, kolik vám už bylo splaceno a jak si investice vedou, případně jestli se se splátkami někdo opozdil.
Další aukční platforma poskytující P2P půjčky je Bankerat. Byla to první firma v Česku, která tyto P2P půjčky spustila, a to přesně v prosinci 2010. Zatímco Zonky cílí na podobné klienty jako banky, u Bankerat se o peníze investorů ucházejí i klienti, kteří u bank s žádostí o úvěr neuspěli. Odpovídají tomu i nabízené podmínky úvěrů, kdy úroková sazba může být i 55 %. Firma uvádí průměrný úrok 39 % p.a.
Platformu provozuje společnost Admin P2P s.r.o., jejím jediným jednatelem je podle obchodního rejstříku podnikatel Roman Kakos.
Kolik je potřeba investovat
Maximální výše investice je limitována podmínkami jednotlivých aukcí. Částka a úroková sazba nesmí být vyšší, než jakou požaduje žadatel o půjčku. Žadatel může přijmout libovolné množství nabídek až do požadované částky. K jednotlivým aukcím můžete přidávat svoje nabídky, tedy částku a úrokovou sazbu. Nabídku můžete v průběhu aukce zrušit i změnit.
Jak to funguje
Na webových stránkách společnosti si vyberete v sekci pro investory mezi žádostmi, které můžete filtrovat na základě typu půjčky, výše částky nebo úrokové sazby. Pokud vás žádost osloví, vložíte k ní nabídku. Po schválení půjčky žadatelem i vámi posíláte peníze na účet uvedený ve smlouvě, kterou jste uzavřeli.
Průměrný výnos z půjčky je závislý na typu půjčky. Nejnižší roční výnos kolem 15 % je u půjčky se zástavou nemovitosti, která je nejméně riziková a je u ní nejnižší podíl nesplácených půjček. Naopak nejvyšší roční výnos okolo 55 % je u půjčky bez doložení příjmu a registrů, která je nejrizikovější a připadá na ní nejvyšší podíl nesplácených půjček. Jakmile je dlužník v prodlení se splátkou víc než 30 dnů, 31. den dojde k automatickému zesplatnění půjčky a začíná soudní vymáhání.
Kouzlo pravidelných investic aneb jak funguje složené úročení?
Upřímně, je to velmi těžké určit. Ani ti nejslavnější investoři na světě nedokážou spolehlivě říci, kdy přesně se nachází konkrétní akcie u svého dna a je nejvýhodnější ji koupit. Nicméně většina investorů vám potvrdí, že nejisté doby, jako je tato, přinášejí historicky největší zisky. Ale také vyšší míru rizika v případě, že se trhy dočasně propadnou ještě níž.
Jen si to shrňme, shodneme se na tom, že zlevněné akcie jsou nebývalou příležitostí, jak investici zhodnotit. Jen nevíme, kdy přesně nakoupit, protože se v krizi oprávněně obáváme dalších propadů, které nedokážeme spolehlivě předpovědět. Jak z toho ven a tuto příležitost neprováhat?
Nemáte volné 2 000 korun měsíčně, abyste mohli investovat jako „Milan a Petr“? Nevadí, investovat prostřednictvím podílových fondů lze už i v řádu stokorun. Platíte-li například hypotéku, kterou jste si brali na kratší dobu, můžete zvážit i prodloužení doby splácení, čímž by se vám pravidelné splátky snížily a vy mohli část peněz investovat. Složené úročení pravidelné investice vám téměř jistě pokryje, co na hypotéce při prodloužení zaplatíte navíc, a ještě vyděláte.
ZDROJE : mesec.cz, bankerat.cz, revolt.cityarchiv portálu naucse.cz,